Ať si lidé staví kde chtějí

9. 06. 2013 23:41:45
Sotva opadla voda a už nás média informují o tom, že si úřady dovolují povolovat lidem stavby u vody.

Není přeci nic špatného na tom, že úřady nezakazují lidem stavět u vody. Je to soukromý pozemek a je na uvážení a riziku každého majitele, zda si svůj dům postaví u vody a bude riskovat jednou za čas zaplavení domu, a nebo nikoliv. Úředník ze stavebního úřadu přeci v tom domě bydlet nebude, tak se tím nemusí trápit.

Každý majitel si potom sám musí (bude-li mít zájem) najít soukromou pojišťovnu, která ho pojistí a řešení takové situace a odpovědnost vyplývající z jeho rozhodnutí je pouze a jen na něm. Nutno říct, že systém pojišťovnictví u pojišťování nemovitého či jiného soukromého majetku funguje poměrně dobře a není k tomu nutná jakákoliv intervence ze strany státu. Jsem proti vyplácení jakýchkoliv „povoďnových dávek“ lidem jen proto, že si nezařídili pojištění svého domu. Povoďnové dávky se vezmou z veřejných peněz, tedy od všech lidí – i o těch, kteří jsou také zaplaveni, a kteří si pojištění u soukromé firmy odpovědně zřídili a jakožto zaměstnanci odvádí půlku příjmů státu na daních. Stát by se měl zaměřit výhradně na obnovení dopravní infrastruktury a nechat na lidech, aby se dohodli s pojišťovnami. Stát nemá plnit funkci pojišťovny a nemá lidem říkat, kde mohou stavět.

Když se člověk na problematiku povolování staveb podívá blíže, tak zjistí, že celková byrokratická zátěž při stavbě domu je v České republice neúnosná. Zkoušeli jste někdy stavět třeba větší dům? Mluví Vám do toho úplně všichni. Sousedé, ekologové, různá občanská sdružení, desítky úřadů atd. Když máte štěstí, můžete za rok nebo dva stavět. Občas se podivuji nad tím, kolik lidí má potřebu říkat cizím lidem, co a jak můžou na svém vlastním pozemku stavět. Osobně mám problém i s územním plánem, který určuje maximální využitelnou plochu stavby, počet podlaží, zastavěnost, podíl povinné zeleně apod. Je to přeci soukromý pozemek a všem může být jedno, jestli tam bude jeden keřík a nebo sad stromů. Pokud stavba nikoho neohrožuje nebo neomezuje, neměla by být implicitně nijak blokována a podléhat složitému schvalování. To samé by mělo platit u staveb vedle vody. Pokud lidem nevadí, že se z domu stane občas „hausbot“, je to jejich věc. Nemůžou od státu ale čekat ani korunu při zaplavení.

Mimochodem v USA běží reality show s názvem Extreme Makeover (v ČR to běží tuším na Prima Cool pod názvem Vítejte doma). Smyslem reality show je překvapit vybraného soutěžícího tím, že mu postaví nový dům. Většinou to probíhá tak, soutěžícího odvezou někam na pár dní na dovolenou a mezitím dělnící starý dům zboří a místo něj postaví nový, větší a hezčí dům. V ČR by to bylo nereálné díky byrokratické zátěži při stavbě nového domu ...

Autor: Damir Špoljarič | neděle 9.6.2013 23:41 | karma článku: 21.17 | přečteno: 1322x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Beata Krusic

Zůstáváš tu s námi

V den svých pětačtyřicátých narozenin jsem zatoužila posedět si po delší době s mým milovaným světovým barytonistou Dmitrijem Hvorostovským. Znova se zaposlouchat do obrovského a nádherně zabarveného hlasu tohoto ruského pěvce.

19.2.2019 v 21:17 | Karma článku: 8.49 | Přečteno: 159 | Diskuse

Petr Burian

Napráskej si svého chlebodárce

Nadační fond proti korupci Karla Janečka přišel se staronovým nápadem, kterak ochránit oznamovatele trestných hospodářských činů na svém pracovišti. Nic proti páchání dobra, to je dnes v módě. Ale každá hůl má dva konce.

19.2.2019 v 18:00 | Karma článku: 21.67 | Přečteno: 816 | Diskuse

Pavel P. Kopecký

Bandera, jaký je to vzor?

Současná Ukrajina je naneštěstí nárazníkovým pásmem. Neradostným „územím nikoho“ mezi velmocenskými sférami Ruské federace a Západu. Dvou soupeřících okruhů, které se potácejí v nemalých vnitřních problémech.

19.2.2019 v 17:09 | Karma článku: 24.61 | Přečteno: 528 | Diskuse

Petr Štrompf

Komunismus v české společnosti je jako žlutofialová modřina

Věčná otázka i odpověď na ni – měla se komunistická strana po listopadovém sametu zakázat? Měla i neměla. Odpověď dvou táborů, v nichž jsou expolitici i ti současní.

19.2.2019 v 16:21 | Karma článku: 9.55 | Přečteno: 280 | Diskuse

Jan Dvořák

Výběr „ošlapného“ až na drobnosti funguje

Správa kolejnic a nádraží zavedla tak zvané „ošlapné“, což je speciální poplatek za opotřebování nástupních ploch a podlah vnitřků nádražních budov.

19.2.2019 v 15:39 | Karma článku: 18.22 | Přečteno: 425 | Diskuse
Počet článků 65 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2915
Jsem krajským místopředsedou Strany svobodných občanů v Praze.

Najdete na iDNES.cz