I dopravní policisty je občas potřeba mediálně vyvenčit

Několikrát do roka pořádá dopravní policie blokádu pražské magistrály. Naše daně v reflexních vestách a bílých košilých, kteří už nejezdí ani k dopravním nehodám, zablokují magistrálu v obou směrech, provoz svedou v každém směru do jednoho pruhu a zastavují naprostou většinu aut.

 

Do dnešního dne jsem nepochopil, jaký to má vlastně smysl. Pražské dopravní policii jsem napsal email s dotazem, proč (nám) to dělají a nedostal jsem odpověď. Možná na to uvalili informační embargo a nebo k tomu mají jiný důvod (neumí obsluhovat email, nestál jsem jim za odpověď, jsou liní apod.). Reálných důvodů může být mnoho. Možná potřebují utratit více pěněz, aby mohli příští rok opět říct, že nemají na benzín a potřebují více peněz do rozpočtu. Dle mého názoru je však nejpravděpodobnější, že se dopravní policie potřebuje jen zviditelnit a jako nástroj používá bezbranné řidiče, kteří jsou kvůli této PR akci omezováni.

 

Jak to vidím já

Dopravní policie je momentálně naprosto zbytečnou policejní složkou, protože podle novely silničního zákona (Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů) nejezdí k dopravním nehodám, kde škoda nepřesahuje 100 000 Kč. Novela není nová a od doby, kdy vstoupila v platnost, jsme se mohli přesvědčit, že nepotřebujeme stát a policii ke všemu. Stát touto změnou dal lidem možnost, aby se dohodli a věc dořešili mezi sebou a se svou pojišťovnou a to vše bez přímého vědomí (stát se o tom jistě dozví od pojišťoven) a zásahu státu. Já s touto změnou souhlasím, ale zároveň říkám, že by se měla dotáhnout do konce. Pokud to funguje do 100 tis. Kč, jistě by to fungovalo do 200, 300, 400 tis. atd. K nehodám se zraněním či pokud došlo k poškození majetku třetí osoby (poškozené zaparkované auto při nehodě apod), by mohla jezdit policie z místních služeben, jejíž současná práce je stejně pouze řešení drobných přečinů a papírování. Na nočních směnách policisté většinou tvrdě spí (otestováno na služebně v Praze na Zahradním městě a v Praze - Nuslích), tudíž papírovat by mohli například v noci místo spánku, ke kterému noční směna určitě není určena.

 

Dopravní policie je tedy momentálně zbytečná a proto si čím dál častěji vymýšlí různé „dopravně-bezpečnostní akce“, aby neupadla v zapomnění a aby pravděpodobně utratila dostatečné množství peněz, protože by jinak hrozilo, že by jim byl rozpočet v dalším roce zkrácen. Jelikož se mi z policie neobtěžovali odpovědět, dovolím si tedy v tomto trochu spekulovat, ale věřím, že nebudu daleko od pravdy. K akci na magistrále se tradičně připojují i měští strážníci, jejichž účel je naprosto zřejmý - zdaňovat občany Prahy formou pokut za drobné dopravní přestupky. Jelikož se akce zúčastnili také, dovolím si vyjádřit kritiku i směrem k nim. Naši bezpečnost a majetek většinou nechrání (protože za to nic nevyberou) a není jejich prioritou ani řešit přestupky, které mohou mít negativní dopady na jiné osoby. Přesto ale stát dává obecním policiím stále větší pravomoci a nepožaduje po nich větší odbornou způsobilost a ani je nenutí, aby jednali v zájmu obyvatel – tedy zajišťovali jejich bezpečnost a chránili jejich majetek. Nekvalifikovaní a plně ozbrojení strážníci tak dál odtahují auta z míst, kde nepřekáží, hlídají místa, kde jsou umístěny nové a zbytečné příkazové či zákazové cedule a vybírají pokuty, měří v místech, kde je záměrně snížena rychlost bez zjevného důvodu apod., a přitom mají stále větší pravomoce. Tento trend je potřeba zastavit a obecní policie zrušit, neboť se ukázalo, že jsou naprosto zbytečné a zajišťují de facto primárně výběr lokálních daní za porušení nesmyslných pravidel, které si magistráty za účelem plnění městské kasy vymýšlí.

 

 

Jako důkaz mého tvrzení, že svojí blokační akcí chce dopravní policie zajistit, aby neupadla v zapomnění a ukázat lidem, jak moc je „důležitá“ je fakt, že pokud se na této akci objeví člověk s foťákem a tváří se v houfu mnoha novinářů také jako novinář, policisté se na něj usmívají a jsou nebývale ochotní (asi příkaz od nadřízených). Na místě většinou nechybí ani tisková mluvčí, která novinářům zajišťuje „press“ servis a také nějaký vysoce postavený policejní důstojník v parádní slavnostní uniformě.

Autor: Petr Dvořák | neděle 23.9.2012 0:34 | karma článku: 32,29 | přečteno: 2357x
  • Další články autora

Petr Dvořák

Jak je to v Praze s těmi semafory?

28.9.2014 v 23:52 | Karma: 26,99

Petr Dvořák

Zelení urbanisté v Praze

16.5.2014 v 19:10 | Karma: 21,53

Petr Dvořák

Přestupková věda v dopravě

15.12.2013 v 19:03 | Karma: 36,12

Petr Dvořák

Uprchlý český podnikatel

30.11.2013 v 0:21 | Karma: 33,35

Petr Dvořák

Skryté „hrozby“ na silnici

30.8.2013 v 1:23 | Karma: 21,29

Petr Dvořák

Více svobody pro řidiče v Praze

15.8.2013 v 2:40 | Karma: 28,80

Petr Dvořák

Policie v zahraničí v praxi

21.7.2013 v 19:20 | Karma: 35,82
  • Počet článků 65
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2939x
Jsem krajským místopředsedou Strany svobodných občanů v Praze.

Seznam rubrik