Nebuďte závistivý, pane Šídlo

24. 04. 2012 0:13:10
Na facebooku mě dnes zaujal komentář s fotografií od pana Jindřicha Šídla (komentátor Hospodářských novin). Pana Šídla velice rozčílila fotografie „bezohledného“ řidiče, který zaparkoval své auto na chodníku. Vzhledem k tomu, že na chodníku parkuje spousta řidičů, předpokládám, že pana Šídla zaujala SPZ se všemi čísly stejnými a drahé auto. Řidič s největší pravděpodobností spáchal přestupek a dle platné legislativy by měl být potrestán, pokud ho shledá vinným správní orgán či policista nebo strážník v blokovém řízení. Nehodlám tu rozebírat nějaký dopravní přestupek. Zaujaly mě ale reakce tohoto známého komentátora, který částo vystupuje ve veřejnoprávní České televizi. Pan Šídlo uvedl na své facebookové stránce: „Mne vadej tyhle arogantni snobsky hovada“ a diskutující na facebooku u fotografie auta okamžitě odsuzovali řidiče, jak je bezohledný a blokuje kde koho.

Pokud se podíváme na fotografii pořádně, všimneme si, že řidič své vozidlo zaparkoval tak, aby nepřekážel ani řidičům, ani chodcům. Sice tak parkovat neměl, ale když už tak činil, zaparkoval tak, aby nikoho žádným způsobem neomezil. Chodci měli stále dostatek prostoru k použití chodníku a autům také nebyl znemožněn průjezd. Sice se jedná o přestupek, ale čistě z lidského hlediska, pokud bych procházel nebo projížděl kolem tohoto zaparkovaného auta, pravděpodobně ani nezaregistruju, že spáchal nějaký přestupek, natož abych si ho fotil a dával na facebook. Auto sice vypadá draze, SPZ vypadá „kmotrovsky“, no a co? Je mi líto pana Šídla i všech, kteří nenavidí tohoto řidiče z důvodu, že má drahé auto. Pravděpodobně mu jeho auto nebo SPZ závidí. Předpokládám, že kdyby tam zaparkovala např. Škoda Fabia s méně nápadnou SPZ, pana Šídla by ani nenapadlo si auto vyfotit nebo na řidiče nadávat. Tak v čem je rozdíl?

Osobně nestraním žádnému dopravnímu prostředku. Ať si každý jezdí čím chce. Já osobně jezdím autem, využívám městskou MHD a rekreačně jezdím na kole nebo chodím pěšky, pokud nikam nespěchám a chci se projít. Objektivně ale mohu konstatovat, že individuální automobilová doprava je v Praze čím dál více omezována a s tím zásadně nesouhlasím. Automobilům jsou ubírány jízdní pruhy, omezuje se rychlost v místech, kde to nemá žádný pozitivní vliv, semafory se (i v noci v nulovém provozu!) nastavují na tzv. „červenou vlnu“ atd. Řidiče, který zaparkoval auto na chodníku, tímto článkem nijak neobhajuji, přeci jen pravděpodobně spáchal dle platné legislativy dopravní přestupek, ale snažím se upozornit na to, že omezování jednoho druhu dopravy k ničemu dobrému nevede a naopak rozhněvává zastánce různých dopravních prostředků mezi sebou. Navíc se mi velice hnusí selektivní určování míry závažnosti přestupku podle ceny auta nebo číslech na SPZ, které převedl pan Šídlo. Mě osobně je úplně jedno, jaké má kdo auto nebo SPZ.

Proč to nemůže fungovat například jako ve Švýcarsku, kde řidiči zcela automaticky pouští chodce na přechodu, ti se zase chovají ukázněně a neskáčou řidičům pod auta, na mnoha křižovatkách nejsou ani semafory a přesto se tam lidi nepozabíjejí a „libovka“ pro pana Šídla – proč mají v některých městech snížené obruvníky chodníku, aby když si řidič potřebuje na chvíli někde něco vyložit, mohl najet na dostatečně široký chodník a nebránil tak chodům ani řidičům. Proč se ve Švýcarsku lidé více respektují? Nebo např. v Německu. Nikde jsem tam nezaregistroval nic jako noční „červenou vlnu“, která je poslední dobou v Praze hromadně instalována (v nulovém provozu skáče řidičům na křižovatkách červená). V noci, kde to situace dovoluje, semafory prostě vypínají.

Nejsem autorem výše uvedené fotografie. Fotografie byla uveřejněna na Facebooku na stránce pana Jindřicha Šídla

Autor: Damir Špoljarič | úterý 24.4.2012 0:13 | karma článku: 20.67 | přečteno: 1590x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Beata Krusic

Zůstáváš tu s námi

V den svých pětačtyřicátých narozenin jsem zatoužila posedět si po delší době s mým milovaným světovým barytonistou Dmitrijem Hvorostovským. Znova se zaposlouchat do obrovského a nádherně zabarveného hlasu tohoto ruského pěvce.

19.2.2019 v 21:17 | Karma článku: 8.49 | Přečteno: 161 | Diskuse

Petr Burian

Napráskej si svého chlebodárce

Nadační fond proti korupci Karla Janečka přišel se staronovým nápadem, kterak ochránit oznamovatele trestných hospodářských činů na svém pracovišti. Nic proti páchání dobra, to je dnes v módě. Ale každá hůl má dva konce.

19.2.2019 v 18:00 | Karma článku: 21.67 | Přečteno: 818 | Diskuse

Pavel P. Kopecký

Bandera, jaký je to vzor?

Současná Ukrajina je naneštěstí nárazníkovým pásmem. Neradostným „územím nikoho“ mezi velmocenskými sférami Ruské federace a Západu. Dvou soupeřících okruhů, které se potácejí v nemalých vnitřních problémech.

19.2.2019 v 17:09 | Karma článku: 24.61 | Přečteno: 528 | Diskuse

Petr Štrompf

Komunismus v české společnosti je jako žlutofialová modřina

Věčná otázka i odpověď na ni – měla se komunistická strana po listopadovém sametu zakázat? Měla i neměla. Odpověď dvou táborů, v nichž jsou expolitici i ti současní.

19.2.2019 v 16:21 | Karma článku: 9.55 | Přečteno: 280 | Diskuse

Jan Dvořák

Výběr „ošlapného“ až na drobnosti funguje

Správa kolejnic a nádraží zavedla tak zvané „ošlapné“, což je speciální poplatek za opotřebování nástupních ploch a podlah vnitřků nádražních budov.

19.2.2019 v 15:39 | Karma článku: 18.22 | Přečteno: 426 | Diskuse
Počet článků 65 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2915
Jsem krajským místopředsedou Strany svobodných občanů v Praze.

Najdete na iDNES.cz