Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nebuďte závistivý, pane Šídlo

24. 04. 2012 0:13:10
Na facebooku mě dnes zaujal komentář s fotografií od pana Jindřicha Šídla (komentátor Hospodářských novin). Pana Šídla velice rozčílila fotografie „bezohledného“ řidiče, který zaparkoval své auto na chodníku. Vzhledem k tomu, že na chodníku parkuje spousta řidičů, předpokládám, že pana Šídla zaujala SPZ se všemi čísly stejnými a drahé auto. Řidič s největší pravděpodobností spáchal přestupek a dle platné legislativy by měl být potrestán, pokud ho shledá vinným správní orgán či policista nebo strážník v blokovém řízení. Nehodlám tu rozebírat nějaký dopravní přestupek. Zaujaly mě ale reakce tohoto známého komentátora, který částo vystupuje ve veřejnoprávní České televizi. Pan Šídlo uvedl na své facebookové stránce: „Mne vadej tyhle arogantni snobsky hovada“ a diskutující na facebooku u fotografie auta okamžitě odsuzovali řidiče, jak je bezohledný a blokuje kde koho.

Pokud se podíváme na fotografii pořádně, všimneme si, že řidič své vozidlo zaparkoval tak, aby nepřekážel ani řidičům, ani chodcům. Sice tak parkovat neměl, ale když už tak činil, zaparkoval tak, aby nikoho žádným způsobem neomezil. Chodci měli stále dostatek prostoru k použití chodníku a autům také nebyl znemožněn průjezd. Sice se jedná o přestupek, ale čistě z lidského hlediska, pokud bych procházel nebo projížděl kolem tohoto zaparkovaného auta, pravděpodobně ani nezaregistruju, že spáchal nějaký přestupek, natož abych si ho fotil a dával na facebook. Auto sice vypadá draze, SPZ vypadá „kmotrovsky“, no a co? Je mi líto pana Šídla i všech, kteří nenavidí tohoto řidiče z důvodu, že má drahé auto. Pravděpodobně mu jeho auto nebo SPZ závidí. Předpokládám, že kdyby tam zaparkovala např. Škoda Fabia s méně nápadnou SPZ, pana Šídla by ani nenapadlo si auto vyfotit nebo na řidiče nadávat. Tak v čem je rozdíl?

Osobně nestraním žádnému dopravnímu prostředku. Ať si každý jezdí čím chce. Já osobně jezdím autem, využívám městskou MHD a rekreačně jezdím na kole nebo chodím pěšky, pokud nikam nespěchám a chci se projít. Objektivně ale mohu konstatovat, že individuální automobilová doprava je v Praze čím dál více omezována a s tím zásadně nesouhlasím. Automobilům jsou ubírány jízdní pruhy, omezuje se rychlost v místech, kde to nemá žádný pozitivní vliv, semafory se (i v noci v nulovém provozu!) nastavují na tzv. „červenou vlnu“ atd. Řidiče, který zaparkoval auto na chodníku, tímto článkem nijak neobhajuji, přeci jen pravděpodobně spáchal dle platné legislativy dopravní přestupek, ale snažím se upozornit na to, že omezování jednoho druhu dopravy k ničemu dobrému nevede a naopak rozhněvává zastánce různých dopravních prostředků mezi sebou. Navíc se mi velice hnusí selektivní určování míry závažnosti přestupku podle ceny auta nebo číslech na SPZ, které převedl pan Šídlo. Mě osobně je úplně jedno, jaké má kdo auto nebo SPZ.

Proč to nemůže fungovat například jako ve Švýcarsku, kde řidiči zcela automaticky pouští chodce na přechodu, ti se zase chovají ukázněně a neskáčou řidičům pod auta, na mnoha křižovatkách nejsou ani semafory a přesto se tam lidi nepozabíjejí a „libovka“ pro pana Šídla – proč mají v některých městech snížené obruvníky chodníku, aby když si řidič potřebuje na chvíli někde něco vyložit, mohl najet na dostatečně široký chodník a nebránil tak chodům ani řidičům. Proč se ve Švýcarsku lidé více respektují? Nebo např. v Německu. Nikde jsem tam nezaregistroval nic jako noční „červenou vlnu“, která je poslední dobou v Praze hromadně instalována (v nulovém provozu skáče řidičům na křižovatkách červená). V noci, kde to situace dovoluje, semafory prostě vypínají.

Nejsem autorem výše uvedené fotografie. Fotografie byla uveřejněna na Facebooku na stránce pana Jindřicha Šídla

Autor: Damir Špoljarič | úterý 24.4.2012 0:13 | karma článku: 20.43 | přečteno: 1590x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Lubor Adámek

Homoproblém a boj o tradiční rodinu mezi příznivci svobody?

Homofob nebo konzervafob? Zabedněný nebo sluníčkový? Tradiční nebo progresivní? Teplé nebo studené? Paleo nebo nihil? A nejsou tyto debaty až zbytečně přehřáté?

19.9.2018 v 11:04 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 76 | Diskuse

Libor Popovský

Maďarsko vzdoruje kárnému řízení EU

Článek Soerena Kerna "Hungary Defiant in the Face of EU Censure", který vyšel 13. září 2018, přeložený paní Helenou Kolínskou a mnou.

19.9.2018 v 8:59 | Karma článku: 25.60 | Přečteno: 507 | Diskuse

Jan Dvořák

Proč tolik rozruchu kolem Petříčka? Vždyť ho neznáte!

Místo toho, aby si veřejnost i opozice oddychla, že řádný ministr zahraničí je už na spadnutí, jsou slyšet zpochybňující odsudky moudré Hamáčkovy volby. Jako chytrý Horák vyhověl (skoro) všem.

19.9.2018 v 8:55 | Karma článku: 12.85 | Přečteno: 247 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K sestřelení ruského letadla syrskou PVO

Ve válce padají bomby i letadla a umírají lidé. Řečeno s trochou sarkasmu – občas i vojáci. Když nedávno padli naši v Afghánistánu, byli považování za hrdiny. Právem. Stejné právo mají nyní Rusové.

19.9.2018 v 8:00 | Karma článku: 26.16 | Přečteno: 672 | Diskuse

Jan Bartoň

Tomáš Petříček - nový kandidát ČSSD na ministra zahraničí

Novým kandidátem ČSSD na post ministra zahraničí je Tomáš Petříček. V současnosti náměstek ministra zahraničí tak nahradil Miroslava Pocheho, kterého už zřejmě čekání přestalo bavit.

19.9.2018 v 8:00 | Karma článku: 23.18 | Přečteno: 358 | Diskuse
Počet článků 65 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2914
Jsem krajským místopředsedou Strany svobodných občanů v Praze.
Najdete na iDNES.cz