Jsou opravdu Češi národem invalidů ?

18. 03. 2012 18:50:00
Kdejaké soukromé nákupní centrum na vesnici má více parkovacích míst pro tělesně postižené, než je celkový počet telěsně postižených široko daleko. Vyhláška č. 398/2009 Sb. stanoví, že veřejně přístupné parkoviště od velikosti 2 parkovacích míst musí mít na každých 20 parkovacích míst jedno vyhrazené parkovací místo pro tělesně postižené a tato parkovací místa musí být umístěna co nejblíže vchodu a musí velikostně odpovídat minimálním předepsaným rozměrům ve vyhlášce.

Jsem si vědom toho, že tělesně postižení mají těžký život a nikomu bych to nepřál. Musí ale kvůli tomu stát nařizovat soukromým majitelům parkovišť, kolik parkovacích míst musí pro postižené vyhradit? Dle mého názoru nemusí. Je-li v ČR opravdu 5% tělesně postižených s omezenými pohybovými možnostmi, věřím tomu, že je to pro mnoho podnikatelů zajímavá cílová skupina a rádi dobrovolně parkoviště, výtahy, nákupní vozítky a cokoliv dalšího pro tělesně postižené přizpůsobí. O to více, když některé jiné nákupní centrum žádná parkovací místa pro tělesné postižené nevyhradí. Podobně se například obchodní centra zaměřují na seniory či děti, kterým se přizpůsobují (např. sortimentem). Proč? Protože je to v jejich vlastním zájmu, aby nalákali co nejvíce zákazníků do svých obchodů.

Vyhláškou stanovený minimální počet parkovacích míst pro tělesně postižené navíc v poslední době začínají zneužívat různá uskupení (např. Auto*mat) jako precedens a chtějí, aby soukromí vlastníci nemovitostí na svém vlastním pozemku vytvořili parkoviště třeba pro kola. Pokud by tak neučinili, tak prý nemají dostat stavební povolení ke stavbě objektu. Krom zneužívání tělesně postižených se tato vesměs levicová uskupení odvolávají na známý argument, že v západní evropě to tak mají.

Jako další zásadní problém v této věci shledávám způsob vydávání „modrých kartiček“ pro parkování na vyhrazených místech určených pro tělesně postižené. Dnes se vydávají mnoha lidem, kteří mají sice ZTP, zaparkují na parkovacím místě u vchodu, ale pak nemají problém dvě hodiny courat po velkém nákupním centru. Jsem přesvědčen o tom, že velký počet těchto VIP parkovacích kartiček je vydáván úřady bez jakéhokoliv opodstatnění nebo např. na postiženou nevlastní tetu, kterou dotyčný nevídá, natož aby ji vozil na nákupy a k doktorovi. Celkový počet vydaných parkovacích karet pro tělesně postižené se mi na Internetu najít nepodařilo.

Investoři, kteří si chtějí na svém vlastním pozemku něco postavit jsou už tak zahlceni přemírou byrokracie, která celou stavbu prodražuje a prodlužuje. Stát by jim mohl ulehčit alespoň v tom, že zruší některá nesmyslná nařízení jako je právě např. vyhrazená parkoviště pro tělesně postižené.

Autor: Damir Špoljarič | neděle 18.3.2012 18:50 | karma článku: 23.80 | přečteno: 2488x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Pavel Hewlit

Věř, a víra Tvá tě uvěří – i když fakt nevěříte (a přejete si)

Řeknu to na rovinu, nejsem věřící člověk, věřící v Boha. Mám proti němu výhrady. Sem tam mi něco v Bibli neštymuje a všemocnou bytost si představuju jinak - jako bytost, co může všechno, a ne že nás v tom všechny nechá plácat.

19.2.2019 v 20:09 | Karma článku: 11.74 | Přečteno: 269 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Kohout

Měla jsem jako dítě tři vážné momenty, které mě skutečně ovlivnily do mojí dnešní podoby. Nemyslím si, že jsem někdy něco tak silného zažila, co se do mě tak vrylo, co mi zformovalo moji povahu. Kohout byl velmi silným zážitkem.

19.2.2019 v 17:28 | Karma článku: 23.59 | Přečteno: 497 | Diskuse

Jiří Turner

Kdo nemá rád Lucii Vondráčkovou, ať se někam podepíše.

Já jí rád nemám, stejně jako nemám rád celou tu jejich famílii. Její tetu úplně nesnáším, to kvůli Kubišové, a její tatík mě žere taky, protože jako předseda svazu autorů a interpretů z nás tahá ty tantiemy. Ale Plekyho miluji.

19.2.2019 v 15:49 | Karma článku: 32.26 | Přečteno: 3092 | Diskuse

Mária Tvrdoňová

Bol Ježiš východným Guruom?

Keby ste nikdy nepočuli o tom, či máme nejaké dôkazy Ježišovho pobytu v Indii, pokiaľ poznáte evanjeliá a ich historický kontext, zo samotných Ježišových slov je jasné, že nebol ovplyvnený východnými náboženstvami.

19.2.2019 v 15:41 | Karma článku: 5.62 | Přečteno: 116 | Diskuse

Ladislav Jakl

Brexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Opustíš-li mne, nezahynu, opustíš-li mne, zahyneš. To spolu s Viktorem Dykem vzkazuje Brusel všem vazalským zemím EU.

19.2.2019 v 15:33 | Karma článku: 34.79 | Přečteno: 740 | Diskuse
Počet článků 65 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2915
Jsem krajským místopředsedou Strany svobodných občanů v Praze.

Najdete na iDNES.cz