Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jsou opravdu Češi národem invalidů ?

18. 03. 2012 18:50:00
Kdejaké soukromé nákupní centrum na vesnici má více parkovacích míst pro tělesně postižené, než je celkový počet telěsně postižených široko daleko. Vyhláška č. 398/2009 Sb. stanoví, že veřejně přístupné parkoviště od velikosti 2 parkovacích míst musí mít na každých 20 parkovacích míst jedno vyhrazené parkovací místo pro tělesně postižené a tato parkovací místa musí být umístěna co nejblíže vchodu a musí velikostně odpovídat minimálním předepsaným rozměrům ve vyhlášce.

Jsem si vědom toho, že tělesně postižení mají těžký život a nikomu bych to nepřál. Musí ale kvůli tomu stát nařizovat soukromým majitelům parkovišť, kolik parkovacích míst musí pro postižené vyhradit? Dle mého názoru nemusí. Je-li v ČR opravdu 5% tělesně postižených s omezenými pohybovými možnostmi, věřím tomu, že je to pro mnoho podnikatelů zajímavá cílová skupina a rádi dobrovolně parkoviště, výtahy, nákupní vozítky a cokoliv dalšího pro tělesně postižené přizpůsobí. O to více, když některé jiné nákupní centrum žádná parkovací místa pro tělesné postižené nevyhradí. Podobně se například obchodní centra zaměřují na seniory či děti, kterým se přizpůsobují (např. sortimentem). Proč? Protože je to v jejich vlastním zájmu, aby nalákali co nejvíce zákazníků do svých obchodů.

Vyhláškou stanovený minimální počet parkovacích míst pro tělesně postižené navíc v poslední době začínají zneužívat různá uskupení (např. Auto*mat) jako precedens a chtějí, aby soukromí vlastníci nemovitostí na svém vlastním pozemku vytvořili parkoviště třeba pro kola. Pokud by tak neučinili, tak prý nemají dostat stavební povolení ke stavbě objektu. Krom zneužívání tělesně postižených se tato vesměs levicová uskupení odvolávají na známý argument, že v západní evropě to tak mají.

Jako další zásadní problém v této věci shledávám způsob vydávání „modrých kartiček“ pro parkování na vyhrazených místech určených pro tělesně postižené. Dnes se vydávají mnoha lidem, kteří mají sice ZTP, zaparkují na parkovacím místě u vchodu, ale pak nemají problém dvě hodiny courat po velkém nákupním centru. Jsem přesvědčen o tom, že velký počet těchto VIP parkovacích kartiček je vydáván úřady bez jakéhokoliv opodstatnění nebo např. na postiženou nevlastní tetu, kterou dotyčný nevídá, natož aby ji vozil na nákupy a k doktorovi. Celkový počet vydaných parkovacích karet pro tělesně postižené se mi na Internetu najít nepodařilo.

Investoři, kteří si chtějí na svém vlastním pozemku něco postavit jsou už tak zahlceni přemírou byrokracie, která celou stavbu prodražuje a prodlužuje. Stát by jim mohl ulehčit alespoň v tom, že zruší některá nesmyslná nařízení jako je právě např. vyhrazená parkoviště pro tělesně postižené.

Autor: Damir Špoljarič | neděle 18.3.2012 18:50 | karma článku: 23.49 | přečteno: 2488x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Hysterie kolem sirotků

Muži rádi hysterii přisuzují jenom ženám, aby ne, když je to od slova hystera, čili děloha. Ale množství článků převážně mužských autorů, o syrských sirotcích, které se tu na nás valí dokazují, že hysterický lze být i bez dělohy.

19.9.2018 v 10:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Michal Pohanka

Děkujeme, že kouříte!

Děkuji všem, kteří kouří, pokud jinak žijí ještě relativně normálně. Pokud možno bez stresu, závislosti na zdravé výživě a digitálním světě.

19.9.2018 v 9:24 | Karma článku: 20.89 | Přečteno: 519 | Diskuse

Pavel Vrba

Když jsem se onehdá zatoulal do.. Odhalení

V minulém díle, jsem nabídl malou hádanku, spojenou s hádankou, kde že jsem to vlastně byl a kterého umělce jsem měl na mysli. A jak jsem slíbil, dnes zveřejním správnou odpověď.

19.9.2018 v 8:30 | Karma článku: 5.96 | Přečteno: 118 | Diskuse

Jan Pražák

Jak se baví dámy v nejlepších létech

Úplně obyčejná hospoda v centru dvacetitisícového města. Pondělní večer, vcházíme s manželkou dovnitř. U baru sedí pár štamgastů, jeden stůl má cedulku „reserved,“ u dalšího se baví skupinka hostů.

18.9.2018 v 20:23 | Karma článku: 28.95 | Přečteno: 1526 | Diskuse

David Vlk

Děckám sa už dneska alkohol nenalívá.

"Tož ale štrůdl sa jest nenaučil, to sa děckám zakazuje pit dobré víno a pak jich zabije upečená šupka z jabka. Chceš trochu vody šohajku?"

18.9.2018 v 16:52 | Karma článku: 34.91 | Přečteno: 1195 | Diskuse
Počet článků 65 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2914
Jsem krajským místopředsedou Strany svobodných občanů v Praze.
Najdete na iDNES.cz