Přehlídka dopravní policie v Praze na magistrále

11. 11. 2011 3:02:50
Dopravní policie ve čtvrtek večer zavřela v Praze v ulici 5. května dva ze tří pruhů v každém směru a omezila rychlost na 30km/hod. Řidiči se mohli kochat moderní technikou dopravní policie. K vidění bylo cca 20 krásných moderních aut Škoda Octavia, několik „mobilních kanceláří“ dopravní policie a dokonce Ford Mondeo – chlouba dopravní policie ještě před érou civilně zamaskovaných policejních Passatů.

Policejní Ford Mondeo je v poslední době častěji k vidění při pomáhání politikům, když potřebují doprovodné policejní vozidlo na projetí kolon nebo při důležitých státních návštěvách, aby Obama a další zahraniční návštěvy pochopili, že česká policie není socka a má i auta, která svým vzhledem připomínají akční sporťáky. U policejních aut samozřejmě nesměly chybět desítky policistů v reflexních bundách, kteří stavěli téměř každé druhé auto, které kolem nich projelo.

Ptal jsem se policisty, který mě stavěl, proč na pražské magistrále probíhá takto velká a zbytečná dopravní uzavírka. Dostal jsem odpověď „ .. protože dopravně-bezpečnostní akce“. Nikdy jsem si pod tímto výrazem nedokázal představit nic, co by policejní akci racionálně vysvětlovalo.

Napadá mě několik možných důvodů, proč k omezování řidičů došlo:

1, ekonomické důvody

Dopravní policie si uvědomila, že od dob, co se z velké části vykašlala na svou základní povinnost (jezdit k nehodám a vyšetřovat je), začínají být zbyteční. Je tedy možné, že si tuto akci vymysleli proto, aby vykázali nějakou činnost do výročních zpráv pro nadřízené orgány, spotřebovali dostatečné množství náhubků na alkoholtestery, popsali dostatečné množství formulářů a projeli a protopili dost benzínu a nafty (většina aut měla nastartované motory – asi aby se mohli policisté ohřát). Přeci jen konec roku klepe na dveře a nesmí se přeci stát, že by dopravní policie vykázala finanční přebytek za nespotřebovaný materiál! No a nezapomeňme také na vybrané daně, tedy pardón pokuty z policejní akce.

2, veřejné mínění

V České republice je nejen mnoho neřidičů, ale i mnoho tzn. antiřidičů, tedy osob, které jsou zaměřeny proti individuální dopravě a snaží se ji všemožně omezovat, lobují za omezování dopravy, regulace, budování cyklostezek a silničních cykločar (sebevražedný pruh pro cyklisty umístěný po straně vozovek v Praze). Nebudu snad znít příliš paranoidně, pokud řeknu, že považuji za reálné, že v této akci měly prsty zm**í organizace typu pražské matky, auto*mat apod. Jako druhou variantu tedy považuju, že policie vypruzení řidičů provedla, aby uspokojila i skupinu antiřidičů, kteří chtějí individuální dopravu omezovat pouze proto, aby řidiče vytrestali. Vzhledem k tomu, že pražský magistrát čas od času povoluje těmto skupinám různé uzavírky silnic, aby se mohli po silnicích určených pro auta prohánět na kole a bruslích, považuji tuto variantu za velice pravděpodobnou. Cyklystům by jistě také nebyly příjemné uzavírky cyklostezek, aby se tam jedno odpoledne mohla prohánět auta.

3, policejní respekt

Za další alternativu lze považovat skutečnost, že policie potřebuje občas v očích občanů „refreshnout“ respekt, když už zanedbává některé svoje činnosti (vyšetřování drobných trestných činů apod.). Každý má přeci respekt z ozbrojeného policisty v uniformě. A co teprve, když jich je 20 na pár desítkách metrů čtverečních.

4, zvýšení bezpečnosti na silnicích

Tuto variantu považuji za velice nepravděpodobnou. Možná policie na místě vybrala nějaké pokuty, zkontrolovala pár set vozidel, ale nevidím v tom nic přínosného z hlediska bezpečnosti na silnici. Naopak nebezpečné mi připadá na široké silnici svést za zatáčkou provoz ze tří pruhů do jednoho.

Zamyšlení na závěr. Potřebujeme takovou dopravní policii? Potřebujeme vůbec mít dopravní policii? Jen pro ilustraci. Před dvěma dny někdo naboural kolegovi před domem auto. Jelikož viník z místa nehody ujel, byla přivolána policie. Na místo přijela za více než dvě hodiny, hodinu papírovala a ke konci prohlásila, že za 30 dnů přijde papír, že to odložili (doslovně „chcete to přece jen pro pojišťovnu, ne?“).

Videozáznam z kamery v autě při projíždění místem policejní akce (byl jsem také zastaven a důkladně zkontrolován):

Na posuvníku na videu prosím popojeďte tam a zpátky. Video bylo zkráceno na youtube z 15 na cca 4 minuty tato změna se projeví až po posunutí videa v posuvníku dopředu a pak zase zpět.


Autor: Damir Špoljarič | pátek 11.11.2011 3:02 | karma článku: 30.26 | přečteno: 5693x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Beata Krusic

Zůstáváš tu s námi

V den svých pětačtyřicátých narozenin jsem zatoužila posedět si po delší době s mým milovaným světovým barytonistou Dmitrijem Hvorostovským. Znova se zaposlouchat do obrovského a nádherně zabarveného hlasu tohoto ruského pěvce.

19.2.2019 v 21:17 | Karma článku: 8.49 | Přečteno: 160 | Diskuse

Petr Burian

Napráskej si svého chlebodárce

Nadační fond proti korupci Karla Janečka přišel se staronovým nápadem, kterak ochránit oznamovatele trestných hospodářských činů na svém pracovišti. Nic proti páchání dobra, to je dnes v módě. Ale každá hůl má dva konce.

19.2.2019 v 18:00 | Karma článku: 21.67 | Přečteno: 817 | Diskuse

Pavel P. Kopecký

Bandera, jaký je to vzor?

Současná Ukrajina je naneštěstí nárazníkovým pásmem. Neradostným „územím nikoho“ mezi velmocenskými sférami Ruské federace a Západu. Dvou soupeřících okruhů, které se potácejí v nemalých vnitřních problémech.

19.2.2019 v 17:09 | Karma článku: 24.61 | Přečteno: 528 | Diskuse

Petr Štrompf

Komunismus v české společnosti je jako žlutofialová modřina

Věčná otázka i odpověď na ni – měla se komunistická strana po listopadovém sametu zakázat? Měla i neměla. Odpověď dvou táborů, v nichž jsou expolitici i ti současní.

19.2.2019 v 16:21 | Karma článku: 9.55 | Přečteno: 280 | Diskuse

Jan Dvořák

Výběr „ošlapného“ až na drobnosti funguje

Správa kolejnic a nádraží zavedla tak zvané „ošlapné“, což je speciální poplatek za opotřebování nástupních ploch a podlah vnitřků nádražních budov.

19.2.2019 v 15:39 | Karma článku: 18.22 | Přečteno: 425 | Diskuse
Počet článků 65 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2915
Jsem krajským místopředsedou Strany svobodných občanů v Praze.

Najdete na iDNES.cz