Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České firmy nedobrovolně půjčily Kalouskovi miliardy korun

17. 05. 2011 0:51:54
1.dubna 2011 vstoupila v platnost novela zákona o DPH, která však znamená značný zásah do cash-flow mnoha především menších firem. Nejsem ekonom, a tak můj popis problematiky bude laický a hodně zjednodušený. Jedna z podstatných změn je způsob odpočtu DPH u plátců daně z přidané hodnoty.

Vezmu-li v potaz velice jednoduchý příklad, kdy dodavatel fakturuje odběrateli za poskytnutou službu a obě firmy jsou plátci DPH, datum zdanitelného plnění bylo uváděno na období, za které bylo zboží dodáno či poskytnuta služba. Poskytovatel odvedl daň z příjmu za fakturu v období, ve kterém je obsaženo i datum zdanitelného plnění. Odběratel si ovšem odpočet DPH uplatňoval v témže období, což je naprosto logické. Změna ovšem zavádí nové pravidlo, které praví, že odběratel může provést odpočet DPH, nastalo-li zdanitelné plnění, ale nově i po fyzickém přijetí dokladu. A zde je kámen úrazu. Nejčastější fakturační jednotkou bývá kalendářní měsíc, kdy za počátek fakturačního období je např. první den v měsíci a konec fakturačního období je poslední den v měsíci.

Pro příklad: mobilní operátor fakturuje vždy za celý kalendářní měsíc a datum zdanitelného plnění uvádí poslední den poskytování služby. Za fakturační období 1.1. až 31.1. uvede mobilní operátor zdanitelné plnění k 31.1. a fakturu se splatností 14 dní odešle svému klientovi. DPH z této faktury odvede mobilní operátor do 25.2. za měsíc leden. Odběratel po přijetí faktury provedl započítání odpočtu DPH za měsíc leden a do 25.2. odvedl DPH ponížené o náklad z faktury od mobilního operátora. Změna nově zavádí, že odpočet může nastat v dalším nejbližším účetním období po fyzickém přijetí dokladu. Předpokládáme, že mobilní operátor odešle svému klientovi fakturu poštou, která klientovi dorazí 2.2. Klient si tak může odpočet DPH zaúčtovat až za měsíc únor a nižší odvod DPH se tak projeví až do 25.3. Stát tak má měsíc navíc, aby hospodařil s penězi, které mu nepatří.

U měnších firem, které jsou kvartálními plátci se změna dotkne citelněji. Přijme-li kvartální plátce fakturu za poslední měsíc kvartálu na začátku nového kvartálu, může odpočet uplatnit až za 3 měsíce.

Tato nenápadná změna umožní státu získat několik miliard korun na různé provozní financování. Vybere-li odhadem stát měsíčně na DPH například 16 miliard Kč a například třetiny z faktur se tato změna dotkne, získá stát přes 5 miliard Kč, se kterými může disponovat na svých účtech. Domnívám se, že pokud by však tyto prostředky zůstaly na účtech plátců DPH – resp. na účtech podnikatelů, jistě by je dokázali efektivněji využít.

Autor: Damir Špoljarič | úterý 17.5.2011 0:51 | karma článku: 21.81 | přečteno: 2280x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Jakub Janata

Evropský a americký protekcionismus.

Zle je, když Trump uvalí dovozní cla na zahraniční zboží. A zle je, když se to má týkat Evropy. Zarytí fandové volného obchodu křičí, brečí a ječí. Bojují za svět bez cel. Proč ale aplikujeme opačný postoj, jedná-li se o EU?

18.9.2018 v 10:48 | Karma článku: 13.26 | Přečteno: 284 | Diskuse

Marie Svátková

Jak se mne pokoušelo okrást Kellnerovo 02

Jsem rozvedená matka. Nijak se za to, že jsem samoživitelka, nestydím. Vždy jsem si uměla poradit jak s financemi, tak starostí o dceru a nikdy mi to nevadilo, ba spíše naopak.

17.9.2018 v 22:05 | Karma článku: 29.99 | Přečteno: 1756 | Diskuse

Josef Šoltes

Bohatství mileniálů a babyboomers

Poslední století s drobnými výjimkami platilo, že následující generace se má vždy lépe, než ta předchozí. Poslední dobou se ovšem zdá, že toto pravidlo přestává platit.

17.9.2018 v 21:54 | Karma článku: 8.89 | Přečteno: 440 | Diskuse

Jan Ferenc

Investice bez vidiny zisku je nesmysl

Podle Andreje Babiše by zahraniční investoři měli ze svých zisků vice reinvestovat v ČR. Nebo by mohli „sumami o mnoha nulách“ každoročně přispívat do fondu národního vzdělání. Proč ne? Pokud jsou někteří z nich padlí na hlavu...

17.9.2018 v 4:24 | Karma článku: 11.64 | Přečteno: 329 | Diskuse

Martin Pýcha

Návrhy ministryně Maláčové ohrožují českou ekonomiku

Chceme pět týdnů dovolené pro všechny. Zkraťme pracovní dobu při zachování stejné odměny. Zrušíme karenční dobu. Toto je několik výroků, které veřejně deklaruje nová ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a její ČCSD.

16.9.2018 v 8:42 | Karma článku: 30.40 | Přečteno: 1255 | Diskuse
Počet článků 65 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2914
Jsem krajským místopředsedou Strany svobodných občanů v Praze.
Najdete na iDNES.cz